Vítám vás na mém blogu!

Vítám Vás na mém blogu! Jsem studentka 1.ročníku fakulty architektury ČVUT v Praze. Jako každý student, který má sen se stát architektem, i já se musím odrazit od země a začít budovat svoje sny. Na této stránce prezentuji moje práce z hodin Základy architektonického navrhování (ZAN).

pondělí 7. listopadu 2016

Louis Kahn a YALE CENTER FOR BRITISH ART

Louis Isadore Kahn 1901 - 1974

Byl uznáván jako jeden z nejdůležitějších architektů 20. století. Téměř v polovině jeho tvorby měl Kahn o dobrou pověst postaráno a jeho osobitý styl navrhování se dostal k cíli. Jeho architektura nesla prvky především geometrických tvarů, které vytvářely neobyčejné spojení mezi denním světlem a hmotou. 

YALE CENTER FOR BRITISH ART New Haven, 1953

Budova je postavena ze zdiva, betonu, skal a oceli. Představovala inovační inženýrské řešení. Významným prvkem jsou dvě atria ve středu budovy. Díky hře Denního světla a hmot, Kahn na budově vytvořil v atriích a horních vystaních prostorách střešní osvětlení.  

„Prostor bez přirozeného světla skutečně nemá v architektuře místo. Umělé světlo je světlo noci, vychází z pevně umístěných osvětlovacích těles a nelze je srovnat s nezměnitelnou hrou přirozeného světla.“


Na rozdíl od jiných Kahnových staveb je tato velmi jiná. Kahn měl v oblibě stavět velké, pozoruhodné a hmotou majestátní stavby. Chtěl se předvést v plném rozsahu. V tomto měřítku byly řečeny jediné negativní kritiky. Kahn měl jednoduchou odpověď.  

Tvrdil, že pokud se má postavit budova (muzeum) pro vystavování umění, má budova tvořit až sekundární funkci. Primární funkce má být přenechána vystavovanému umění.




Žádné komentáře:

Okomentovat